Fransız Edebiyatı

Fransız edebiyatı; Fransa'da ortaya çıkan, dili, yazarların kökeni bakımından Fransızcanın kullanıldığı eserlerdir. Fransız yazarların katkı sağladığı eserler; geçmişten günümüze en zengin anlatıma sahip, etkileyici konular ve eserler sunan kitaplardır. Anlatım türünde epik, drama, kurgu ve lirik şiiri kullanan yazarlar, dünya klasiklerine birçok eser kazandırmışlardır.

Fransız Edebiyatının engin anlatım dili sonucu ortaya çıkan eserler, günümüzde hala büyük bir tutkuyla okunur. Sizlere sunduğumuz Fransız edebiyatına dair eserler; Madam Bovary Gustave Flaubert, Bir Aşk Sayfası Emile Zola, Yakasında Bir Çiçek Gibi İntiharı ile Birlikte Gezen Bir Adamı Durdurun Durdurabilirseniz Jacques Rigaut gibi kitaplardır.

Özellikle ünlü Fransız yazarı Honore de Balzac tarafından yazılmış birçok eser bulunuyor. Bunlar; Suyu Bulandıran Kız, Pierrette, Goriot Baba, Eugenie Grandet, Tılsımlı Deri, Modeste Mignon gibi eserlerdir. Fransız edebiyatının duayenlerinden olan Victor Hugo eserlerinden; Notre Dame’ın Kamburu, Bir İdam Mahkumunun Son Günü en sevilen kitaplarımız arasındadır.

Fransız eserleri birçok dile çeviri yapılmış ve dünyanın her noktasında, raflardaki yerini almıştır. Fransız yazarlarından Jean Jacques Rousseau eserleri, siz okuyuculara sunduğumuz eserler arasındadır. En beğenilen eser, olan Emile Ya Da Eğitim Üzerine kitabı da satışımızda yer alıyor.

Rus Edebiyatı

Rus edebiyatı; dönem itibari ile farklı konuların işlendiği birçok dünya edebiyatı arasında bulunmaktadır. Klasik dönem, romantik dönem, gerçekçi dönem ve 20.yy. Rus edebiyatı olarak anlatımlara ve eserlere sahiptir. Klasik dönemin temsilcileri arasında; şiir türünde Kantemir ve Lomonosov, fabl türünde Krilov, komedi türünde ise Fonvizin önemli isimlerdir.

Romantik dönemde ise insan ve toplum arasındaki çıkar ilişkilerini konu alan eserler yapılmıştır. Ruslara ait gelenekler ışığında, romantizm konu edilmiştir. Romantik dönemin en önemli eserleri arasında; Maça Kızı, Bahçesaray Çeşmesi, Yüzbaşının Kızı ve Çingeneler başyapıt olarak yerini almıştır.

Gerçekçi dönemde; psikoloji, yönetim, sosyoloji konuları ele alınmış ve deneme türündeki anlatımı dikkat çekmiştir. Dönemin en önemli yazarları; Fiodor Mihayloviç Dostoyevski, Anton Çehov, İvan Turgenyev ve Maksim Gorki'dir.

Sizlere sunduğumuz Rus edebiyat kitapları ise; Tolstoy, Diriliş, Kazaklar, İvan İlyiç'in Ölümü, Anna Karanina ve Hacı Murat'tır. Dostoyevski eserleri; Ölü Evinden Anılar, Beyaz Geceler, Karamazov Kardeşler, Budala, Suç ve Ceza, İnsancıklar, Delikanlılar, Rus Öyküler ve Yer Altından Notlar eserlerini sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Rus edebiyatında 20. yüzyılda özellikle şiir, hikâye ve roman türünde eserler verilmiştir. Rus edebiyatına dair aradığınız tüm kitaplara ulaşacak ve muhteşem eserleri seri halinde kitaplığınızda bulunduracaksınız.

İngiliz Edebiyatı

İngiliz topraklarında, kendi diline ve anlatımına özgü olarak, birçok ülke yazarları tarafından kaleme alınmış, geçmişi tarihi dönemlere dayanan dünya edebiyatları arasındadır. İngilizce dilinde yazılan eserler; İngilizcenin evrensel bir dil olarak kabul görmesiyle birçok ülkeye ait olmuştur.

Çeviriler ile dünya kütüphanelerinde yerini alan eserlere sahiptir. Eserlerin evrensel dil niteliği taşımasının önemi büyüktür. William Shakespeare eserlerinin tüm dünyada tanınıyor olmasının en önemli özelliği, birçok sanat türü olan film, tiyatro, opera gibi sanat dalında kendi dilinde kullanımının olmasıdır. İngiliz edebiyatına, eserleriyle katkı sağlamış olan yazarların hepsi İngiliz değildir. Farkı ülke yazarları da İngiliz edebiyatına eserler kazandırmıştır.

Bunlar; İrlandalı James Joyce, Amerikalı Edgar Allan Poe, İskoç Robert Burns, Polonyalı Joseph Conrad gibi yazarlardır. Sizlere sunduğumuz İngiliz edebiyatı eserleri arasında; Frankenstein ya da Modern Prometheus Mary Shelley, İkna Jane Austen, Robinson Crusoe Danıel Defoe, Narcissus’un Zencisi Joseph Conrad, İnsandan Kaçan Jean-Baptiste Poquelin Moliere gibi kitaplar, kaliteli anlatıma sahip eserlerdir.

Alman Edebiyatı

Alman edebiyatı; sadece Orta Almanya'ya ait değil, daha geniş toprakları kapsayan çalışmaların yapıldığı edebiyata verilen bir isimdir. Bu yerler; Fransa, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Polonya ve İsviçre gibi ülkelerde ortaya çıkan eserler, yapılan çalışmalarda Alman edebiyatına konu olabiliyor.

Alman edebiyatı diğer edebiyatlardan farklı anlatım ve içerik gösterir. Dünya edebiyatlarında bahsedilen içeriklerin aksine; Almanya daha çok dini savaş, soğuk savaş, ruhani bunalım dönemlerini anlatır. Felsefi alanda bu konulara değinir ve eserleri ortaya çıkar. Reformun merkezi olan Almanya'nın yaşadığı iç sorunlar, trajediler nedeniyle anlatım üslubu ve konuları ona uygun belirlenmiştir.

Alman edebiyatından sizlere sunduğumuz eserler arasında bilinen yazarlar vardır. Franz Kafka eserleri; Aforizmalar, Babaya Mektup, Bir Kardeş Cinayeti, Dava, Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler, Felice'ye Mektuplar, Milena'ya Mektuplar en beğenilen Kafka eserleridir. Sizlere özel indirimlerle Kafka eserleri için kütüphanenizde bir bölüm ayırabilirsiniz. Diğer Alman edebiyat kitapları için detaylı olarak kategoriden inceleme yapabilirsiniz.

Tüm dünya kendi edebiyatı konusunda gelişme göstermiştir. Bunun en önemli nedeni her ülkenin kendi içinde yaşadığı sorunları ya da hissettiklerini aktarma ihtiyacı duymasından kaynaklıdır. Birçok ülke, sadece epik ve lirik konularda edebiyat türlerine önem verirken, özellikle Almanya gibi soğuk savaş bölgesi ülkelerinde, daha çok sosyolojik, felsefi, psikolojik ve ekonomi konulu eserlere yer verilmiştir.