Roman

En beğenilen edebi türler arasında yer alan Roman türü içeriği ve ele aldığı konular ile birçok karakteri hayatınıza davet ediyor. Olayların ele alınış biçimleri, kişilik ve karakter özellikleri ile yaşanmış, yaşanabilecek olayların anlatımını bünyesinde barındırıyor.

Geçmiş tarihten günümüze kalan birçok roman, usta yazarlar tarafından kaleme alınmıştır. Karakterleri okuyucu ile bütünleşmiş ve kişinin hayatına davet edilen konuların içerisinde, adeta yaşamışlık hissi belirmiştir. Roman türleri; macera romanları, köy romanı, sosyolojik roman, psikolojik roman, korku romanı gibi türlerde karşınıza çıkıyor.

Romanda konuların işleniş biçimi belirli bir yer barındırıyor. İlk Türk romanı; Tanzimat döneminde yazılan Namık Kemal'e ait İntibah eseridir. İlk çeviri romanlarımız arasında ise Yusuf Kâmil Paşa tarafından Fenelon içeriğinden çevirdiği Telemak eseridir. Bunun dışında ilkler arasında olan köy romanı ise Nabizâde Nazım tarafından kaleme alınan Karabibik romanıdır. Bu bilgiler ışığında Türk edebiyatına yön veren edebi türler arasındaki roman, günümüzde bitmeyen bir enerji ile hayatınızda yer almaya devam ediyor. Sizlere sunduğumuz en güzel romanlar kütüphanenize davet edilmesi gereken eserler arasındadır.

Kırık Hayatlar (Özgün Metin) Halit Ziya Uşaklıgil, Abdülhamid ve Sherlock Holmes (Günümüz Türkçesi) Yervant Odyan, Robinson Crusoe Danıel Defoe, Tılsımlı Yüzük Friedrick De La Motte Fouque, Cennet Ayracı Mehmet Mollaosmanoğlu, Korsan Günlükleri Michael Crichton, Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Karamazov Kardeşler Dostoyevski eserleri roman türleri arasındadır. Tüm yazarların, geçmişten günümüze kaleme aldığı romanları, sizlerle buluşturuyoruz. Dilediğiniz kategoride, aradığınız kitaba ve edebiyat türüne rahatlıkla ulaşabileceksiniz.