Polisiye Romanları

Polisiye kitapları macera anlatımına yatkın bir üslup çizse de farklı bir özellik taşır. İçeriği oldukça sürükleyici bir yapıya sahiptir ve ilginç konular ile okuyucusuna ulaşır. Cinayet, katil, cinayeti kimin işlediği, ceset ve suç ile ilgili konuların işlendiği polisiye kitapları, dünya genelinde birçok kişi tarafından okunmaktadır.

Kara Tepenin Laneti Tracy Barrett, Her Temas İz Bırakır Emrah Serbes, Tess Gerritsen Çırak, Zümrüt Taç Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle kitaplarımız bunlardan bazılarıdır. Polisiye roman denildiğinde akıllara gelen Agatha Christie'ye ait kitaplarımız; Üç Yanlış Üç Ceset, Agatha Christie Üçüncü Kız, Yedilerin Gizemi ve Perde İndi, Noel'de Cinayet, Mavi Trenin Esrarı, Beklenmeyen Şahit ve Diğer Öyküler, Acı Kahve, Monogram Cinayetleri, Cinayet Alfabesi, Poirot’un İlk Davaları, Fare Kapanı, Üç Perdelik Cinayet en bilinen eserleri arasındadır.

Suçluların yakalanması, cinayetlerin çözümü, sır perdesinin aralanması ve katilin kim olduğuna yönelik yazılan polisiye kitapları, okuyucularımız tarafından en beğenilen türler arasındadır.

Macera Romanları

Macera kitapları; okuyucuyu sürekli enerjik tutan, sürükleyici, elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kitap türleri arasındadır. Konusu ne kadar sürükleyici olursa, kitap okuma süreniz bir o kadar uzar. Başarılı macera kitapları; kişiyi bunaltmadan, sıkmadan, film izlermiş gibi bir duygu yaratan türlerdir.

V.C. Andrews tarafından kaleme alınan macera kitapları arasında; Çatıdaki Pırıltılar, Çatı, Çatıdaki Nefes, Çatıdaki Çığlık, Gazap Tohumları, Öç Yuvası vardır. Tam bir seri tadında özellikle çatı ile ilgili kitaplar, arka arkaya okunabilecek kadar sürükleyicidir.

En beğenilen korku, gerilim ve macera roman türleri arasında bir duayen olan Stephen King kitapları; Cep, Sadist, Yeşil Yol, Kara Kule 2: Üç’ün Çekilişi, Kujo, Medyum, Sis, Göz, Kubbe'nin Altında, Kemik Torbası, Son Nöbet, Hayaletin Garip Huyları, Kara Kule 1 kitapları muhteşem bir anlatıma sahiptir.

Aynı zamanda Tom Hanks'in başrolünde oynadığı Yeşil Yol, unutulmayan kitap ve filmler arasındadır. Macera türü; roman, polisiye, fantastik, bilim kurgu gibi kitaplarda da yer alabilir.