Tarih ve Araştırma Kitapları

Dünya tarihi ve Türk tarihi oldukça eskiye dayanan ve içerisinde birçok etnik köken barındıran yapıya sahip. Tarih araştırmaları içerisinde birçok kaynaktan bilgiler alınır. Bazı arkeologlar ile görüşmeler yapılır, tarihi geçmişe yakın kişiler tarafından bazı parçalar birleştirilir ve tarihi kitaplar raflardaki yerini nihayet alır.

Oldukça eski bir geçmişe sahip olması nedeniyle, tarih ve araştırma kitaplarının yazım süreci emek isteyen zahmetli bir iştir. Cesarettepe Çanakkale’de Anzak Trajedisi Peter Burness, 1924 Bir Fotoğrafın Uzun Hikayesi Beşir Ayvazoğlu, Akritas Planı ve Kıbrıs Kemal Akmaral, Resmi İstatistiklere Göre Osmanlı Toplum ve Ekonomisi Tevfik Güran, Devlet-i Aliyye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar 2 Halil İnalcık, Kayı 11 Elveda Ahmet Şimşirgil, Ölüm Kuyuları Saygı Öztürk gibi eserler uzun süreçlerde hazırlanmış tarihi eserlerdir.

Bu eserlerin ortaya çıkması belirli verilere, istatistik ve sağlam kaynaklara bağlıdır. Bazen yıllarca süren hazırlık aşamasına sahip olan tarih ve araştırma kitaplarını, siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.